Вінниця – сучасне місто, економіка якого динамічно розвивається. Місто має тривалі промислові традиції,
потужну освітню базу, наукові школи, які працюють у сфері інформаційних технологій, інженерії, медицини.
Вінниця протягом довгого часу є містом, у якому успішно розвивається галузь машинобудування. У місті виробляється широкий спектр продукції — від електродів для зварювання до новітнього холодильного обладнання. Географія торгівлі товарами, виготовленими даною галуззю, поширюється від США до Китаю.
Потенціал для розвитку мають такі підгалузі, як:
За напрямом «Інженерія» у Вінниці щороку випускається близько 2300 спеціалістів, що є значною перевагою для подальшого розвитку галузі та забезпечення місцевих підприємств кваліфікованими та компетентними фахівцями.
Обсяг реалізованої продукції, що відноситься до галузі машинобудування, у 2022 році склав 2,8 млрд грн. Це становить 7,8% від усієї реалізованої продукції у місті.
Завдяки вигідному розташуванню у центрі великого сільськогосподарського регіону, Вінниця є важливим центром харчової промисловості.
Основною спеціалізацією міста було визначено - виробництво харчових продуктів, які відповідають світовим стандартам якості. Дана галузь є найбільшою та становить близько половини від загального промислового виробництва міста.
Обсяг реалізованої продукції, що відноситься до харчової промисловості, у 2022 році склав 15,8 млрд грн, що становить 44% від усієї реалізованої продукції у місті.
Вінницька область – лідер у обсягах вирощування багатьох типів сільськогосподарських культур та один з найбільш сприятливих регіонів для виробництва сільськогосподарської продукції. У структурі земель області с/г угіддя займають 76%.
У місті, за спеціальностями, пов’язаними з харчовою промисловістю, навчаються 10 тисяч студентів.
Біотехнології та фармація є одним із секторів з найбільш сприятливими умовами для зростання у Вінниці.
Підсилюючим академічним фактором даної галузі є потужні навчальні заклади, представлені Вінницьким національним медичним університетом ім. М.І. Пирогова та Вінницьким медичним коледжем ім. акад. Д.К. Заболотного. Щорічно випускниками даних освітніх закладів є висококваліфіковані майбутні працівники біотехнологічних та фармацевтичних компаній.
Обсяг реалізованої продукції, що відноситься до галузі біотехнології та фармації, у 2022 році склав 717 млн грн, що становить 2% від усієї реалізованої продукції у місті.
Продукція текстильної промисловості, що виробляється у Вінниці, користується попитом та експортується на ринок Європи та до багатьох інших країн.
Обсяг реалізованої продукції, що відноситься до галузі легкої промисловості, у 2022 році склав 181 млн грн, що становить 0,5% від усієї реалізованої продукції у місті.
Розвиток легкої промисловості у Вінниці підтримується професійно-технічними училищами, які ведуть курс по співпраці з підприємствами у питанні підготовки навчальних програм, адаптованих до потреб ринку та задля можливості забезпечити галузь кваліфікованими фахівцями.
Кількість IT-компаній у місті стрімко росте, адже індустрія постійно підтримується зростаючою кількістю IT-талантів.
Завдяки цьому Вінниця є одним з найперспективніших українських міст в контектсі розміщення ІТ-компаній. Темпи приросту ІТ-сектору забезпечуються місцевими ЗВО, які випускають понад 700 кваліфікованих, готових до роботи в цій галузі спеціалістів.
Крім того, розмір ринку, на якому вже працює понад 2 тис. осіб, що становить 2% від загальноукраїнського ринку, також дає можливість знайти досвідчених фахівців з інформаційних технологій.
Варто зазначити, що за кількість IT – спеціалістів Вінниця посідає 6-те місце серед усіх міст України, що без сумнівів є вагомим показником.
Індикатором зацікавленості міста у розвитку ІТ-галузі є наступні дані: аналіз ГО "Подільська агенція регіонального розвитку" та ГО "ОПОРА" показує, що м. Вінниця є одним з лідерів України у впровадженні інструментів е-урядування.
Креативні індустрії набувають активного розвитку у Вінниці. Сучасний стан формування креативних індустрій вказує на їхню урбаністичну орієнтацію та кластерну модель організації в ІТ-сфері, мистецтві, освіті, дизайні.
Вінниця наразі активно працює над створенням повноцінної інфраструктури для розвитку креативних індустрій. Це підтверджується розвитком креативних хабів та просторів: коворкінгів, майстерень, інкубаторів, лабораторій і кластерів. Ці простори сприяють продуктивній реалізації талантів та творчих здібностей мешканців міста.
Розвиток креативних індустрій формуватиме добробут жителів міста та сприятиме створенню робочих місць через генерування та економічну реалізацію об'єктів інтелектуальної власності.